Na czym polega zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to całkiem często diagnozowana u kobiet choroba, której pierwszymi symptomami mogą być przypadkowa miesiączka, przyspieszone tycie natomiast to pomimo utrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osób lub na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania u siebie odpowiednich objawów, koniecznie powinien się udać na konsultację do specjalisty ginekologa czyli do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z okresem może bronić się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Bardo

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje tylko sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Stanowią nią zaburzenia hormonalne, które tworzą szkodliwy wpływ na możliwość funkcjonowania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która doprowadza do PCOS, polega na tym, że u osób jest za wielki poziom hormonu LH również w rezultacie są zachwiane proporcje pomiędzy wytwarzanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych doprowadza do tego, że u panie w jajnikach zakłada się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, jednakże nie wchodzi do owulacji. W skutku nie dochodzi też do wzrostu liczbie progesteronu we farbie zaś nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za duża ilość pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów również w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zachowała się stąd, że powstające pęcherzyki Graafa rosną i łatwo obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W skutku zmieniają się w cysty, zatem w torbielki. Dlatego i dostała się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Bardo

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są różne typy objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą występować jednocześnie. Czasami bywa również oczywiście, że jest tylko stronę z nich. Szczególną uwagę powinno się dać na:

Wydłużony czas bycia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeszcze może nabywać i do związanymi z obecnym częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe czy ich zupełny brak – w pewnych przypadkach miesiączka może stać nawet tylko co 3-4 miesiące. Często także stosuje się z większym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z zajściem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna skłonność do mała.
Kłopoty ze skórą, które są związane z nadprodukcją androgenów. W efekcie wchodzi do powstania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Bardo

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety stają się bardziej narażone na polepszenie się u nich raka endometrium.

Na czym polega leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników przeważnie stanowi mocno zawiłe i czasochłonne. Kiedyś leczenie liczyło na usunięciu części jajnika lub jajników, w celu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia wchodzenia do owulacji. Teraz a już takich metod się nie stosuje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z swego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS polega na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępie wskazane jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia system do ich realizacji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na bodaj była skuteczna wskazane jest jednak i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty chorują na punktu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W współczesnym obiekcie podaje się tabletki antykoncepcyjne, których dawanie skutkuje usypianiem na wszelki czas jajników w układzie zaś w efekcie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Bardo

Dokładny plan leczenia PCOS jest robiony po ukończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do prawidłowego stanu, sterowany jest poprzez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze kieruje do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w zysku czego w jajnikach wchodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wadzie w spełnieniu tego projektu powoduje powstanie takich problemów, jak właśnie zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Bardo

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.