Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną rolę na świecie. Jej wyjątkowość liczy na ostatnim, iż istnieje grana do prac paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla mocnego oraz brunatnego ropa jest podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi to fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu jest kilka modeli tego środka. Do najczęstszych zdaje się cztery rodzaje ropy. Są to:

• ropa Brent – jest wyciągana z działu Morza Północnego. Należy do rodzaju „słodkiej” ze powodu na złą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Posiadaj Zjednoczonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To także ropa „przyjemna” oraz przyjemna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy liczy w niniejszym przykładzie znaczenie w Zachodniej Syberii oraz w miejscowościach gór Uralu. Ważna ją zdać do rodzaju „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk zbierający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i wydawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przenosi się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy wyróżnia się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich więc podmioty handlujące kontraktami w charakteru zabezpieczenia cen produktów (hedging). Druga linia to spekulanci, którzy pracują na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki postępowanie jest dziś łatwe w wielu firmach finansowych, oraz w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten instrument z racji tego, że prosi on niższego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to aparat pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest tani na placu OTC (Over the Counter), lub na placu pozagiełdowym. Instrument ten jest lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba dysponować naprawdę szybkimi środkami finansowymi jak w sukcesie lokacie w związki futures. W TMS Brokers widoczne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w pewnym, kiedy zaś w innym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego mechanizmu jest obecne, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są proste dziesiętne, kiedy i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają też jak na placu forex. Ropa prawdopodobnie być przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – a możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten jest ściśle wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd oraz nie możemy uzyskać lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten instrument jest tani na pewnej z sieci transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki jest na punktu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem prawdopodobnie być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego modelu sprzętów są bardzo proste opłaty, ponieważ te mechanizmy są zarządzane pasywnie.

Z czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w droga naturalni mają prestiż na wycenę czarnego złota, a tym jednym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest osobą rozliczeniową w publicznym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie robić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na placu tego środka energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest zależny od relacji popytowo-podażowej. To teraz podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie grał zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w konkretnym czasie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacjach na punkt zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest cenną propozycją dla ludziach krajów, które grają ten środek w naszym przemyśle. Droższa ropa to piękniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z serii dokonuje się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.